Szkoła – czy rodzic może wybrać samodzielnie?
Wcześniej pisałam po prostu o tym, co mnie zainteresowało, rozbawiło, lub mogło być z jakichś względów ważne. Teraz rozpoczynam cykl prawa rodzinnego. Skoro wrzesień, to i szkoła. Niektóre dzieci kontynuują naukę, a inne dopiero zaczynają, co wiąże się dla rodziców z koniecznością wyboru i zapisania dziecka do szkoły. Co, jeśli rodzice nie zgadzają się co do wyboru szkoły? Czy to, z którym mieszka dziecko, może zdecydować samodzielnie? Po prawniczemu należy odpowiedzieć – to zależy, ale przeważnie nie. Jeśli obydwoje rodzice mają przynajmniej ograniczone prawa rodzicielskie i mogą decydować o istotnych sprawach, np. leczenia i kształcenia, wówczas decyzja powinna zostać podjęta wspólnie, tak samo jak wówczas, gdy obydwoje mają pełnię władzy rodzicielskiej
Czy dyrekcja szkoły może przyjąć dziecko do szkoły na podstawie wniosku tylko 1 rodzica?
Nie powinno się przyjąć dziecka bez zgody drugiego rodzica albo też zgody sądu rodzinnego. Zdarza się jednak, ze mimo to dziecko zostanie przyjęte do szkoły. Co wówczas? Sytuacja jest skomplikowana i nie powinno się wtedy ulegać emocjom, a zastanowić, co dla dziecka najlepsze. Nieraz dziecko się już przyzwyczai i nie będzie chciało zmieniać szkoły.
Co gdy rodzice nie mogą się zgodzić co do wyboru szkoły?
Wybór szkoły to istotna decyzja należąca do tych, które powinny być podjęte wspólnie. Jeśli nie ma takiej zgody, należy zwrócić się do sądu rodzinnego. Wiadomo, że jest to ostateczność, dlatego warto pomyśleć o mediacjach czy innym sposobie rozstrzygnięcia. Trzeba pamiętać też, ze sprawy sądowe trwają długo i wywołują wiele negatywnych emocji, których warto oszczędzić sobie i dziecku. Niestety w czasie wakacji ilość spraw na wokandzie dotyczących zgody na zapisanie dziecka do szkoły znacząco wzrasta. Dobrze, jeśli Państwo nie będą musieli tam wylądować.